MyČeši

Vlastenecké diskuzní fórum

× V této kategorii mohou uživatelé pouze přispívat do již stávajících diskuzí, více info zde: mycesi.cz/index...h-temat-ve-foru

O fakenews a cenzuře

Více
04. srp 2019 10:27 - 04. srp 2019 13:06 #71 napsal Oldřich Pružina
Nesouhlasím s vámi, a proto vám zavřu hubu. Ti největší novinářští grázlové ze sebe dělají bojovníky proti fake news. Běs, běs, běs, soptí Petr Štěpánek
(Parlamentní listy)

ROZHOVOR Fake news už dnes jsou nejen dezinformace, ale také nástroj mocenských elit k napadání nevhodných názorů. To si myslí spisovatel a hudebník Petr Štěpánek, jeden ze zakladatelů ODS i Alternativy pro Česko. Navíc, podle něj, ti největší bojovníci proti fake news je sami šíří. V rozhovoru vyjádřil také obavu vzhledem k současné cenzuře.

Jedním z nejčastějších slovních spojení, jež v poslední době slýcháme, je „fake news“. Leckdo moc neví, co si pod tím představit. Už mediální teoretici vytvořili nějakou ustálenou definici tohoto pojmu?

Fake news dnes jsou nejen falešné informace, ale fake news slouží novodobým pseudoliberálním propagandistům k označování pro ně nepohodlných názorů. To znamená, že jakmile nesouhlasíte s hlavním proudem, prezentujete jiný názor, tak se vám může stát, že váš názor je označen za fake news, a tím pádem je hozen do jednoho pytle se skutečným odpadem. Takže s pojmem fake news bych nakládal velmi opatrně.

Hrozí právě tomuto pojmu, že se stane nebezpečnou nálepkou k likvidaci oponentů? Přece jen odkazem na fake news můžete zdiskreditovat prakticky cokoliv.

Ne, že to hrozí, to už se děje. Jedná se o nástroj současných mocných v Evropské unii, kterým likvidují své kritiky, respektive umlčují, upozaďují, zesměšňují v uvozovkách nevhodné názory.

Mluví se o tom, že fake news je nový fenomén, často spojovaný s rozvojem internetu. Ale různé polopravdy, drby i pomluvy se přece šíří společností od doby, kdy se lidé naučili mluvit… Je dnešní případ „fake news“ v něčem kvalitativně nový?

Ne, vůbec ne. Jen jde o novou nálepku něčeho, co tu bývalo vždy, vždycky si někdo vymýšlel ptákoviny nebo konspirační teorie. To tady vždy bylo, nejde o nic nového. Jenom nyní se zavedl ten termín, aby bylo s čím bojovat, možná přesněji řečeno – co zneužívat.

Když bychom se nad tím zamysleli obecněji... V čem nejpodstatněji nástup internetu změnil veřejnou debatu?

Změnil veřejnou debatu v tom, že možnost šířit informace má dnes mnohem větší množství lidí. Zatímco dříve to byly sdělovací prostředky, ať už v podobě tiskovin, rozhlasu, televize, a informace byly pouze v rukou novinářů nebo vlastníků médií, tak internet dnes umožňuje, aby se se svým názorem prezentoval prakticky každý. A v okamžiku nástupu sociálních sítí se vše ještě znásobilo. Lidé mohou mezi sebou komunikovat bez prostřednictví oficiálních médií.

Funguje to na všech úrovních. Úplné novum – americký prezident Donald Trump nepotřebuje pořádat tiskové konference. Má Twitter. To je ta základní změna. Takže obecně – změna netkví v tom, že se vedle pravdivých informací vypouštějí i lži, nýbrž jenom v prostředcích, kudy se vše šíří.

Dá se, s přihlédnutím k historii médií a mezilidské komunikace, vůbec očekávat, že se někdy zbavíme dezinformací, polopravd a „fejků“?

Ne, vůbec ne. To zde přeci vždy bylo, je a bude. Nové je jedině to, že dnešní hlavní proud pod tuto nálepku zařazuje nejenom skutečný odpad, ale i nepohodlné názory.

Jak se s těmi negativními komunikačními fenomény má vypořádat zdravá a svobodná společnost?

Vůbec nijak. S tím se není třeba vypořádávat. Je na každém, aby si vyhodnotil, čemu věří nebo nevěří, a co jsou nebo nejsou pitomosti. A stejně lidé vždycky nějakým pitomostem věřit budou, je nesmysl s tím bojovat. Ten boj, a to se opakuji, není s těmi opravdovými fejky. Ve skutečnosti je to boj s nepohodlnými názory.

Jak na vás působí současná podoba takzvaného „boje proti dezinformacím“, jak se dnes začíná šířit v západní civilizaci?

Ti největší bojovníci proti fake news sami fejky šíří. Buďme konkrétní. Kupříkladu Česká televize a její pořad Newsroom. Ve skutečnosti by se měl jmenovat Fakenewsroom. To je ukázkový pořad naprosté demagogie a zneužití veřejnoprávní televize. Chápete to? Ti největší novinářští grázlové, pro které žádná špinavost není tak hnusná, aby ji nemohli použít, se prezentují coby bojovníci proti informačním nepravostem. Běs!

U informací se v rámci boje proti fake news často neřeší jejich faktický obsah, ale to, jakému prospěchu slouží. Není to pro další vývoj demokratické veřejné debaty nebezpečné? Z druhé strany se naopak ozývá, že to, jak dnes moderují debatu sociální sítě, zejména Facebook, začíná připomínat někdejší totalitu – třeba aktuální případ, kdy je mazána jakákoliv zmínka o britském aktivistovi Tommy Robinsonovi. Je to podle vás adekvátní srovnání?

Nejenže je to adekvátní srovnání, ale dnešní cenzoři jsou ještě výkonnější, než kdy byli ti bolševičtí. To, co se dnes děje na Facebooku ve spojitosti se jménem Tommy Robinson, je už taková trapárna, že za lidi, kteří to realizují, nezbývá než se stydět. Myslím, že zdravá společnost by se tomuhle běsnění měla bránit. Je to absolutní zneužívání moci. A vůbec nejhorší je, že proti tomu není žádné dovolání. Facebookový velký bratr nekomunikuje. Idiotský algoritmus vyhledá nějaké vaše tzv. nevhodné slovo nebo vás nějaký idiot nahlásí, další idiot vám napaří třicetidenní blokaci a největší idiot vám smaže profil... není odvolání.

Přitom de facto jeden každý z nás účastníků, kteří používáme Facebook, jsme uzavřeli s touto firmou smlouvu, že jsme pro ni objektem jejich reklamy, kterou ona prodává, a za to nám poskytuje prostor na našem osobním profilu, kde bychom si my sami měli redigovat, co na něm bude, či nebude. Pokud neporušujeme jiné zákony, tak do toho, co si tam píšeme, nebo necháme či nenecháme psát ostatní, nikomu nic není. To je naše věc, nikoliv věc Facebooku. V okamžiku, kdy do tohohle cenzor zasahuje, je všechno špatně. A je dvojnásob špatně – protože ještě před třemi, čtyřmi lety se něco takového nedělo – že Facebook to dělá na pokyn, respektive na zakázku pseudoliberální eurounijní politické garnitury.

Eurokomisařka Věra Jourová řekla, že je nebezpečné nechávat seniory samotné u počítačů, protože naletí na dezinformace a řetězové e-maily, které využívají jejich „frustraci a samotu“. Co si myslíte o tomto vyjádření a co o českých seniorech?

Senioři v jistém slova smyslu napadnutelní jsou, ale dělat z nich nesvéprávné blbečky je ještě větší zločin. Takže to, co říká Věra Jourová, je naprostá nehoráznost. Jourová je jednou z osob spoluodpovědných za cenzorské řádění, jež se v současnosti děje. Člověk, který takhle moc ublížil svobodě slova, zaslouží chodit kanálama. Její setrvání na postu eurokomisařky je výsměch a tragédie. Jourová je spoluzodpovědná za to, že ono tradiční voltairovské „nesouhlasím s vámi, ale budu bránit vaše právo říkat to“ – se dnes změnilo na „nesouhlasím s vámi, a proto vám zavřu hubu“.
Poděkovali: Milan Mynář

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Více
15. led 2021 18:40 #287 napsal Pavel Krajíček
Odpověď od Pavel Krajíček na téma O fakenews a cenzuře
Polsko rychle reaguje a zabrání zákonem Twitteru nebo Facebooku provádět cenzuru
"Polsko zvedne prapor svobody." Polská vláda v pátek oznámila, že připravuje nový zákon, který má omezit moc sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter, v jejich cenzurních zásazích i v mazání účtů. Podle tohoto projektu by mohly sociální sítě podniknout takové kroky, pouze pokud příspěvky porušují polské zákony. Uvedl to deník Le Figaro s odkazem na agenturu AFP. článek: echo24.cz/a/SLy...rovadet-cenzuru
Poděkovali: Prokop Zapletal

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

  • Zdeněk Hrubý
  • Avatar uživatele Zdeněk Hrubý
  • Návštěvník
  • Návštěvník
11. úno 2021 10:49 - 11. úno 2021 21:40 #454 napsal Zdeněk Hrubý
Odpověď od Zdeněk Hrubý na téma O fakenews a cenzuře
Poslanecký návrh, novela trestního zákoníku týkající se cenzury internetu

Hlasování politických stran a jednotlivců:

www.psp.cz/ekni...huz/s079228.htm

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Více
20. čvn 2021 10:57 #665 napsal Oldřich Pružina
Dezinformace je názor, který neodpovídá oficiální verzi událostí

Větu z titulku najdete na Wikipedii na stránce věnované firmě Semantic Visions. V jejím čele stojí František Vrabel, poslední dobou velmi často mainstreamovými médii prezentován jako „odborník na dezinformace“. Podle serveru Startupjobs.cz pracoval kolem roku 2005 pro americkou vládu v oblasti obrany, neříká však, v jaké konkrétní pozici a s jakým úkolem.

Mimochodem věta „Dezinformace je názor, který neodpovídá oficiální verzi událostí“ je půvabným sebeobnažením tohoto „boje“. Dezinformace tedy implicité není lež, nýbrž názor, který odporuje oficiální doktríně. Měli bychom panu Vrabelovi za tuto větu poděkovat, protože nechtě prozradil, proč zde vůbec je onen „boj proti dezinformaci“ Je to boj proti těm, kteří mají na věc jiný názor, než který je přípustný, povolený, případně přikázaný politickou autoritou shůry.


www.parlamentni...udalosti-665894

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Více
28. čvc 2021 11:08 #676 napsal Oldřich Pružina
Dávejte bacha, čemu se smějete. Toto přistálo EU na stole, konec srandy

Nebezpečná a decentralizovaná krajní pravice používá na internetu „strategickou zbraň“. Humor. K tomuto závěru dospěli dva němečtí odborníci na radikalizaci, Maik Fielitz and Reem Ahmedová a sepsali o tom materiál pro Evropskou komisi. Vtípky a memy prý mohou mladou generaci znecitlivět, a tak ji postrčit k násilí na menšinách. Na stránkách dokumentu popisují údajné taktiky ultrapravice a také dávají doporučení, např. aby se ti, kdo se zabývají prevencí, začali v jinotajích a náznacích orientovat. „Občanské vzdělávání by také mělo hrát klíčovou roli v potírání a konfrontování mýtů, které kolují v těchto on-line komunitách a i jinde,“ píší.


www.parlamentni...c-srandy-671883

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Návštěvy

Dnes 47

Včera 48

Tento týden 151

Tento měsíc 1066

Celkem členů

951 registrovaných
0 dnes
0 včera
0 tento týden
0 tento měsíc

Co je to vlastenectví?

 V době zvrhlých deviantů, prašivých zbabělých psů a udavačů je vlastenectví hrdinství. 
  
 

Česká vlastenecká strana

 

 

Listina základních práv a svobod článek 17 

 

(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.

 

článek 23

 

Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny. 

 

Edvard Beneš

Odkaz prezidenta ČSR dr. Edvarda Beneše ve věci prezidentských dekretů

 

 

Nezapomeňte, že mé dekrety se týkají i potrestání vlastizrádců a že mají trvalou platnost. Potrestejte všechny vlastizrádce, ať je to kdokoliv a v kterékoliv době.

 

Váš dr. EDVARD BENEŠ

   Praha, květen 1947

 

(celé znění)

 

Karel Kramář

první čs. premiér

 

Chceme – li zachovat sebe i svou svobodu, musíme se vrátit k dnes vysmívanému českému vlastenectví. Byla to láska k vlasti, co nám možnilo nejen přemoci staletý útisk, nýbrž i zvítězit v nejtěžší krizi světové války.

 

Karel Kryl

Byl hrozný tento stát
když musel jsi se dívat
jak zakázali psát
a zakázali zpívat
a bylo jim to málo
Poručili dětem
modlit se jak si přálo
veličenstvo Kat